Bağışıklık Dostu Tarifler

Fındıklı&Çikolatalı FIT MUFFIN

🔸2 #yumurta
🔸6 yemek kaşığı #dut unu
🔸1 çay bardağı #süt
🔸1 çay bardağı #fındık yağı
🔸1 yemek kaşığı hindistan cevizi tozu
🔸2 çay bardağı tam #buğday unu
🔸1/2 çay bardağı fındık unu
🔸1 çay kaşığı #vanilya özütü
🔸1/2 paket kabartma tozu
🔸%70-80 #Bitter çikolata
Dut unu süt ile ıslatıldıktan sonra yumurtalar ve fındık yağı ile 5 dakika boyunca çırpılır. Sonrasında içine un karışımı (tam buğday unu +fındık unu+ kabartma tozu+ hindistan cevizi tozu) azar azar eklenir ve spatul yardımıyla karıştırılır. En son vanilya özütü eklenir. Muffin kapları harç ile doldurduktan sonra her muffinin ortasına küçük bir parça bitter çikolata parçası eklenir. Önceden ısıtılmış fırında 170 derecede 20 dakika pişirilir. Afiyet olsun.

❗️NOT: Dut unu bulamıyoruz, alamıyoruz diyenler kuru dutları rondodan çekerek un haline getirebilirsiniz. Fındık unu bulamıyoruz, alamıyoruz diyenler Kavrulmuş fındıkları rondodan çekerek un haline getirebilirsiniz.

❗️1 çay bardağı 125 ml’lik❗️
Fındık yağının yağ asitleri bileşiminde %75-85 oranında oleik asit bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalar; oleik asidin kanda kolesterolün yükselmesini önlediği, kolesterolü %26,2 oranında düşürdüğü, kan şekerini düzenlediği, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca fındık yağı yağlar arasında yüksek yanma ve düşük donma derecesine sahip olan bir yağdır. Bu nedenle yüksek ısıda ve uzun süre pişirilmesi gereken tariflerde kullanılabilir.

Ref: https://arastirma.tarimorman.gov.tr/findik/Sayfalar/Detay.aspx?SayfaId=29
Ref: http://apjcn.nhri.org.tw/server/APJCN/9%20Suppl%201//S28.pdf
Ref: http://apjcn.nhri.org.tw/server/APJCN/17%20Suppl%201//329.pdf